اشتراک گذاری

درایو اینورتر پنتاکس

اینورتر یا کنترل کننده دور موتور با اسم های مختلفی در صنعت شناخته می شود. مانند : VFD ,VSD, VFI, AC Drive , Inverter  که همه این نام ها به یک نوع دستگاه که وظیفه تغییر دور موتورهای الکتریکی را دارد ، اشاره می نماید. اینوترهای پنتاکس در ایران و تحت لیسانس پنتاکس ایتالیا تولید و به بازار عرضه میگردند. شرکت پنتاکس یکی از بزرگترین تولیدکنندگان پمپ های آّب خانگی ، ساختمانی ، صنعتی و کشاورزی در ایتالیا می باشد و با سابقه ای بیش از سه دهه در ایران یکی از مشهورترین و محبوب ترین پمپ های آب را عرضه می نماید. درتولید اینورترهای پنتاکس از بهترین و با کیفیت ترین قطعات الکترونیکی و مکانیکی استفاده می شود.

مراحل تولید اینورتر های پنتاکس

برای تولید اینورتر های پنتاکس ابتدا تمامی قطعات بصورت پیش ساخته و با کیفیت بالا تولید میشوند. سپس تمامی قطعات تولیدی مانند بردهای قدرت و کنترل و قطعات مکانیکی تست و کنترل کیفی میشوند. در نهایت برای تولید اینورترها ، قطعات ساخته شده مونتاژ و اینورتر تولید شده کنترل کیفی و تست نهایی می شود.

1.نصب خازنها

در ابتدا خازنها نصب می گردند، در اینورترهای پنتاکس از خازنهای چهار پایه استفاده می شود که هم استحکام خازنها بر روی برد الکترونیکی را افزایش می دهد و هم باعث جلوگیری از مونتاژ برعکس خازن ها می شود.

2.نصب هیت سینک خنک کننده

درمرحله بعد هیت سینک خنک کننده بر روی بدنه اینورتر نصب می شود. این هیت سینک مانند یک رادیاتور وظیفه دفع حرارت تولید شده توسط اینورتر را دارد.

3.نصب برد خازن

در این مرحله برد بانک خازنی که خازنها قبلا بر روی آن مونتاژ شده اند برروی دستگاه نصب می گردد.

4.نصب فن خنک کننده

فن خنک کننده که وظیفه مکش هوای گرم داخل دستگاه به بیرون را دارد ، درجای خود و با توجه به جهت آن نصب می گردد.

5.نصب IGBT

در این مرحله یکی از مهمترین قطعات اینورتر یعنی ماژول IGBT بر روی هیت سینک مونتاژ می شود. بسیاری از شرکتها ابتدا ماژول IGBT را بر روی برد قدرت نصب و پایه ای آن قلع کاری میکنند و سپس برد قدرت و ماژول را باهم بر روی هیت سینک نصب می نمایند. این کار ممکن است باعث فشار بر پایه های IGBT  و به مرور شکستگی قلع آنها  وآسیب به IGBT  گردد.به همین دلیل ما ابتدا ماژول IGBT  را پس از زدن خمیر سیلیکون بر روی هیت سینک می بندیم و پیچ ها را سفت می کنیم تا IGBT  بصورت کامل در جای خود محکم شود.

6.نصب برد قدرت

پس از بستن IGBT برد قدرت بر روی دستگاه نصب می شود. در این مرحله پایه های IGBT به برد قلع کاری می شوند و برد قدرت توسط پیچهای مربوطه محکم می شود. بنابراین دیگر هیچ گونه فشاری برپایه های IGBT  وارد نخواهد شد.

7.نصب برد کنترل

پس از مونتاژ واحد قدرت ، برد کنترل بر روی دستگاه نصب می گردد و کابل های مربوطه نیز متصل می گردند. در اینورتر های پنتاکس واحد کنترل و قدرت کاملا از همدیگر ایزوله و جدا می باشند.

8.نصب کی پد کنترل

درنهایت کی پد دستگاه بر روی دستگاه نصب می گردد و بدین ترتیب مونتاژ اینورتر کامل می شود.

9.تست اینورتر

تست اینورترها شامل چندین قسمت می باشد مانند : تست اهمی ، تست DC ، تست AC و تست با بار کامل . تمامی اینورتر های پنتاکس بستگی به توان آنها با بار کامل تست می گردند و در شرایط جریان نامی اینورتر تمامی پارامترها اندازه گیری و کنترل می شوند.

توابع اصلی
سیستم کنترل و عملکرد اینورتر عملکرد دقیق با تکنولوژی کنترل برداری پیشرفته برای کنترل موتور آسنکرون و موتور سنکرون با راندمان بسیار بالا
حداکثر فرکانس کنترل برداری : 0 – 500Hz کنترل V/F : 0 – 3200Hz
فرکانس سوئیچینگ (کریر) 0.5 – 16 KHz : فرکانس کریر به طور خودکار با توجه به ویژگی های بار تنظیم می شود
دقت تنظیم فرکانس ورودی تنظیمات دیجیتال: HZ ٪.0.. 0.0 . تنظیم آنالوگ: حداکثر فرکانس 0
مد کنترل کنترل برداری حلقه باز ( SVC ) / کنترل برداری حلقه بسته (FVC) / کنترل V / F
گشتاور راه اندازی درایو نوع G : 0.5Hz / 150% (SVC);0Hz / 180% (FVC)
رنج تغییرات سرعت 1:100(SVC) در مد کنترل برداری حلقه باز
دقت کنترل سرعت ±0.5%(SVC) در مد کنترل برداری حلقه باز
دقت کنترل گشتاور ±5%(FVC) در مد کنترل برداری حلقه بسته
قابلیت اضافه بار نوع G ٪051 اضافه بار - برای 0 دقیقه، 081 ٪ اضافه بار برای 3 ثانیه
تقویت گشتاور ٪31.1 ~ ٪ پارامتر افزایش اتوماتیک گشتاور، افزایش گشتاور دستی 1.0
منحنی V/F منحنی خطی V / F ، چند نقطه ای V / F و توان دوم V / F )1 ،0.8 ،0.1 ،0.1 ، )توان 0.1
منحنی شتاب افزاینده و کاهنده شتاب بصورت خط مستقیم و یا منحنی S تغییر می کند. چهار زمان شتاب وجود دارد و زمان شتاب از 1.1 تا 1511.1 ثانیه تغییر می کند
ترمز DC فرکانس ترمز DC : 0.00Hz .٪ تا حداکثر فرکانس، زمان ترمز: 1.1 ثانیه تا 31.1 ثانیه، و مقدار ترمز: 1.1 ٪ تا 011.1
سرعت کند Jog محدوده فرکانسی 0.00Hz ~ 50.00Hz . زمان شتاب سرعت جاگ 0.0s ~ 6500.0s
PLC ساده و سرعت چند مرحله ای می تواند حداکثر 01 پله سرعت در حال اجرا از طریق PLC ساخته شود و از داخل و یا ترمینال کنترل انتخاب شود
کنترل PID داخلی سیستم کنترل حلقه بسته PID بصورت داخلی می تواند فعال شود.
تنظیم ولتاژ بصورت خودکار ) AVR ) اینورتر می تواند ولتاژ خروجی را به طور خودکار در صورت تغییر ولتاژ شبکه، ثابت نگه دارد.
کنترل اضافه ولتاژ و اضافه جریان اینورتر می تواند به طور خودکار مقدار ولتاژ یا جریان را محدود کند و مانع از وقوع خطای اضافه ولتاژ یا جریان در طی فرایند راه اندازی شود
محدودیت تغییر جریان سریع با به حداقل رساندن خطای اضافه جریان، حفاظت از عملکرد عادی اینورتر را حفظ می کند
محدودیت گشتاور و کنترل به طور خودکار گشتاور را در حین عملیات محدود می کند، جلوگیری از اضافه جریان های پی در پی؛ در حالت حلقه بسته می تواند کنترل گشتاور را انجام دهد.
توابع اختصاصی
قطع لحظه ای برق بدون توقف موتور هنگامی که برق بصورت لحظه ای قطع می شود، ولتاژ کاهش یافته از طریق انرژی برگشتی بار جبران می شود، که می تواند اینورتر را در یک دوره بسیار کوتاه روشن نگه دارد.
محدودیت جریان لحظه ای برای اینکه اینورتر خطا های اضافه جریان پی در پی ندهد و باعث توقف فرایند نگردد
ترمینالهای I/O مجازی 5 گروه ترمینالهای مجازی / DO DI ، برای اجرای کنترل های منطقی ساده می تواند استفاده گردد.
کنترل زمان بندی شده پارامتر کنترل زمان : زمان قابل تنظیم 1 تا 1511 دقیقه
سوئیچ بین چند موتو جداگانه 1 گروه پارامتر برای موتور، می تواند کنترل بین 1 موتور مختلف را تحقق بخشد
پشتیبانی از پروتکل ارتباطی استاندارد پشتیبانی از انواع مختلف انکودر مانند open collector ، UVW ، روتاری ، سینوس کسینوس و غیره
توابع عملیاتی
کانالهای کنترل مختلف سه نوع کانال کنترل: از طریق پانل کنترل کی پد، ترمینالهای کنترل و از طریق ارتباط سریال. این کانالها میتوانند در حالت های مختلف سوئیچ شوند.
منبع فرکانس به طور کامل یازده نوع منابع فرکانس مانند مرجع دیجیتال، مرجع ولتاژ آنالوگ، مرجع جریان آنالوگ، مرجع پالس ، سرعت چند پله ای، PLC ، PID و مرجع سریال وجود دارد.
منبع فرکانس کمکی 00 نوع منبع فرکانس کمکی که میتواند انعطاف پذیری زیادی برای تنظیم فرکانس کمکی ایجاد کند
ترمینالهای ورودی بصورت استاندارد 7 ترمینال ورودی دیجیتال وجود دارد، DI5 به عنوان پالس ورودی با سرعت بالا kHz 011 استفاده می شود 11 ~ 01 ولت یا ورودی جریان 1 - 1 ترمینال ورودی آنالوگ که میتواند به عنوان ورودی ولتاژ 1 میلی آمپر استفاده شود
ترمینالهای خروجی بصورت استاندارد 1 ترمینال خروجی دیجیتال وجود دارد ، خروجی FM خروجی پالس با سرعت بالا بصورت سیگنال موج مربعی kHz ؛011 ~ 1 1 ترمینال خروجی رله قابل برنامه ریزی 1 ترمینال خروجی آنالوگ، خروجی جریان mA 01 ~ 11 یا ولتاژ خروجی 1 ~ 1 ولت
صفحه کلید
پتانسیومتر روی صفحه کلید مجهز به پتانسیومتر صفحه کلید یا پتانسیومتر کدینگ
قابلیت قفل صفحه کلید قفل کردن صفحه کلید، محدوده عملیاتی را برای بخشی از دکمه ها برای جلوگیری از خطای عملیاتی تعریف می کند
توابع حفاظتی دارای توابع حفاضتی اتصال کوتاه موتور، قطعی فاز ورودی / خروجی ، حفاظت در برابراضافه جریان، حفاظت از اضافه ولتاژ، محافظت در برابر ولتاژ کم، حفاظت اضافه دما و محافظت در برابر اضافه بار .
توابع محیطی
محل نصب در محیط سرپوشیده و بدون نور مستقیم خورشید، گرد و غبار، گازهای خورنده و قابل احتراق، دود روغن، بخار، نمک ، نصب گردد
ارتفاع نصب بصورت استاندارد کمتر از 0111 متر برای ارتفاعهای بالاتر به ازای هر 011 متر یک درصد توان اینورتر کاهش می یابد
دمای محیط -10 ℃ تا +40 ℃ )برای دماهای بین 40 ℃ تا 50 ℃ به نسبت دما، توان اینورتر کاهش می یابد(
رطوبت ٪ کمتر از 55 RH ، بدون شبنم و قطرات آب
لرزش کمتر از 5.9 m/s2(0.6g)
دمای نگهداری -20℃~+60℃

موتورهای الکتریکی

برای آشنایی با نحوه کار اینورترها نیاز می باشد اطلاعات اولیه ای از موتورهای الکتریکی داشته باشیم.

موتورهای الکتریکی به دو بخش موتورهای DC و موتورهای  AC تقسیم می شوند. موتورهای AC خود شامل دو نوع موتورهای تک فاز و موتورهای سه فاز می باشند.

موتورهای تک فاز

در موتورهای تک فاز استاتور دارای یک سیم پیچ می باشد و بر اثر ایجاد مغناطیسی متناوب در استاتور، قطبهای غیر همنام روتور و استاتور همدیگر را جذب می کنند که باعث جرخش روتور می شود. موتورهای تک فاز به دلیل اینکه جریان تک فاز بالایی دارند در توانهای پایین تولید می شوند.

موتورهای سه فاز

در موتورهای سه فاز ، استاتور دارای سه سیم پیچ مجزا می باشد. با اتصال استاتور به منبع برق سه فاز که هر فاز 120 درجه اختلاف دارد ، یک میدان الکتریکی دوار در استاتور ایجاد می شود. که این میدان باعث ایجاد یک میدان مغناطیسی دوار در روتور می شود. این دو میدان مغناطیسی دوار بصورت همزمان برای اینکه هم جهت شوند باعث چرخش روتور می شوند. در موتورهای سه فاز سرعت موتور برابر است با 120 برابر فرکانس برق سه فاز تقسیم بر تعداد قطبهای استاتور امروزه سیستم های کنترل دور موتور ، VFD یا اینورتر برای کنترل انواع پمپها و بسیاری از کاربردهای دیگر در صنایع استفاده می شوند و کاربردهای وسیعی دارند. به همین دلیل شرکت پنتاکس این محصولات کاربردی را طراحی و تولید کرده است که نقش مهمی در صرفه جویی مصرف انرژی و کنترل فرآیند دارند. شرکت پارت تدبیر شکیبا نماینده رسمی فروش درایو اینورتر پنتاکس در ایران می باشد که این اینورترها را تحت لیسانس پنتاکس در ایران تولید و عرضه می نماید.

5/5(22 امتیاز)
اگر درباره درایو اینورتر پنتاکس سوال و یا نیاز به راهنمایی بیشتر دارید.
کارشناسان ما آماده پاسخگویی به شما عزیزان می باشند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فروش پله برقی آماده نصب

فروش پله برقی های آماده نصب و تحویل به صورت فوری و تعداد محدود، جهت دریافت اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما تماس بگیرید.